Bułgaria
Parafia Św. Sofii – Mądrości Bożej
8 września godz.11.00

Zakończyło się drugie spotkanie z cyklu "15 lat OrthPhoto. Prawosławie w Obiektywie", tym razem odbyło się ono w Parafii Św. Sofii – Mądrości Bożej i dotyczyło cerkwi prawosławnej w Bułgarii.
Jak zwykle wszystko rozpoczęła niedzielna Liturgia. Od razu po niej obejrzeliśmy film o Egzarsze Stefanie, zwierzchniku Bułgarskiej Cerkwi, dzięki któremu w trakcie II Wojny Światowej ocalała społeczność żydowska w Bułgarii. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny otwarcie krytykował Hitlera, a już w jej trakcie zapowiedział, że jeśli car Borys spróbuje wydać Żydów faszystom, on otworzy cerkwie i zaprosi do nich społeczność żydowską, i żołnierze cara będą musieli ich siłą z cerkwi zabierać.
Po filmie odbyła się rozmowa z reżyserem Bożydarem Sławowem, który jest krewnym egzarchy. Wspominał on swoje dzieciństwo i spotkania z władyką. Opowiedział też o kulisach powstania filmu i o prześladowaniach cerkwi po zakończeniu II Wojny Światowej.
Następnie Jarosław Charkiewicz i Aleksander Wasyluk opowiedzieli o cyklu Kolory prawosławia oraz o pracach nad albumem Kolory Prawosławia. Bułgaria. Zachęcali do pielgrzymek do Bułgarii i odkrywania przepięknych monasterów, których najwięcej jest w Bułgarskich Górach i wokół Sofii.
Serdeczne podziękowania dla o. Adama i parafian za organizację spotkania i mnóstwo pytań.

Fotografie: Aleksander Wasyluk, Jarosław Charkiewicz

fot. Jarosław Charkiewicz fot. Jarosław Charkiewicz fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Jarosław Charkiewicz fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Jarosław Charkiewicz fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Jarosław Charkiewicz fot. Jarosław Charkiewicz fot. Aleksander Wasyluk fot. Aleksander Wasyluk fot. Jarosław Charkiewicz fot. Jarosław Charkiewicz fot. Jarosław Charkiewicz

od lewej: Bożydar Sławow, Jarosław Charkiewicz, Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk
fot. Aleksander Wasyluk

Organizatorzy i partnerzy:
- Parafia Św. Sofii – Mądrości Bożej – www.hagiasophia.waw.pl
- Stowarzyszenie OrthNet
- Serwis OrthPhoto - www.orthphoto.net